top of page
Image by Scott Webb

Planetaryum Tasarım ve Mühendislik Hizmetleri

Planetaryumlar yapı olarak kubbe şeklinde olması sebebiyle bulunduğu alana estetik katan benzersiz yapılardır. Bulunduğu bölgede cazibe merkezine dönüşme potansiyeline sahiptir. Bu sebeple standart bir tasarımı ve mühendislik çözümü de bulunmamaktadır. 

Tasarım süresince dikkat edilecek en önemli husus planetaryumun konumudur. Çünkü planetaryum sadece başlı başına bir proje olabilir veya bilim merkezinin bir parçası olarak de değerlendirilebilir. Bu sebeple projenin yapılacağı mekana uygun olarak tasarımı gerçekleştirilen planetaryumlar dikkat çekici ve merak uyandırıcıdır.

Işıklandırma konusu ise özellikle geceleri büyük önem arz eder. Doğru bir ışıklandırma tasarımı ile geceleri de muazzam bir görsellik elde edilebilir.

Mühendislik konusu; açık veya kapalı alanda en uygun şekilde konumlandırılması ile başlar, salon yerleşimi, ışıklandırma, iklimlendirme, engelli alanları, kontrol alanı, kablo alanı, projeksiyon, kubbe yerleşimi gibi planetaryumu oluşturan tüm etkenlerle devam eder.

WES Team olarak sizlere planetaryum tasarım ve mühendislik hizmetleri alanına değer katacak çözümler sunmayı hedefliyoruz.

bottom of page