top of page
Image by Scott Webb

Planetaryum Filmleri

Planetaryum filmleri de sürdürülebilirlik açısından oldukça önemlidir. Ülkemizde en çok hata yapılan noktalardan biri de film tercihleridir. Bu alanda dikkat etmeniz gereken hususları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Tamamlanan bir planetaryum projesi sonrasında sıra görüntülenecek içeriklere gelmektedir. Bu alanda karşımıza öncelikle lisanslı ve lisanssız filmler çıkmaktadır.

Lisanslı olmayan filmler genelde ESO (Avrupa Uzay Ajansı) tarafından hazırlanan ve kullanıma açık filmlerdir. Bu filmler ESO internet sitesinde yer almaktadır. Filmlerin bazılarında TR dublaj seçeneği mevcuttur. Filmleri görüntü, ses ve müzik olarak 3 parça indirmek sonrasında ise video programında birleştirmek gerekir. Bu alanda sizlere yardımcı olabilecek onlarca program internette yer almaktadır.

Lisanslı filmler ise dünya üzerinde birçok firma tarafından prodüksiyonu yapılan ve dönemlik olarak kiralanan filmlerdir. Filmler; adet, görüntü kalitesi, koltuk sayısı, süre gibi değişkenlere göre fiyatlanır. Film fiyatları ülkelere göre ciddi bir şekilde değişmektedir. Bu alandaki en önemli husus planetaryum filmleri için kurulum sonrasında da bütçe ayrılması gerekliliğidir. 

Film seçiminde filmlerin yapım yılı ve yapımcısı da önem arz etmektedir. Güncelliğini yitirmiş veya farklı bilimsel bulgular sonucunda değişmiş eski içeriklerin izleyicilere sunulmamasına dikkat etmek gerekir.

Film fiyatları dolar ve avro olarak hesaplandığı için indirim dönemlerini beklemek sizlere büyük avantaj sağlayabilir. Burada yapılan çeşitli kampanyalar ve indirimlerden faydalanmak için de çalıştığınız firmayı bu konuda uyarabilirsiniz.

Film seçiminde bir diğer konu ise film çeşitliliğidir. Farklı yaş gruplarına göre bulunduracağınız filmler ile hedef kitlenizi ve ziyaretçi sayınızı ciddi oranda arttırabilirsiniz. Planetaryumlarda en kalabalık ziyaretçi kitlesini okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencileri oluşturur.

WES Team olarak film tercihleri konusunda kuruma özel çalışıyor ve işletme stratejisine uygun çözüm önerileri sunuyoruz.

bottom of page