top of page
Image by Scott Webb

Sabit Planetaryum Sistemleri

Sabit planetaryumlar kullanılan ekipmanların büyük bir çoğunluğunun yurt dışından tedarik edilmesi sebebiyle maliyetli yapılardır. Hazırlanan projeye göre planetaryumun çapı, kubbesinin inşaatı, koltuk ve zemin yapımı, kullanılacak projeksiyon sayısı ve çözünürlük kalitesi gibi etkenlerle bütçe fazlaca değişiklik gösterebilir.

Sabit planetaryumlar dış alan veya iç alan kullanıma da uygun şekilde inşa edilebilir. Dış alan kurulumlarında dış kubbe ve iç kubbe şeklinde üretilir. İki kubbe arasında da iklimlendirme ve kablo geçişleri sağlanır. İç alan için de dış kubbeye ihtiyaç yoktur. Görselliği geliştirme amacıyla dış kaplama yapılabilir.

Kubbe için alçı, fiber ya da delikli sac kullanılabilir. Bu tercihler planetaryumun kalitesine direkt bir şekilde etki etmektedir.

Koltuk seçiminde koltuğun kalitesi çok önemlidir. Ziyaretçilerin gösterileri izlerken rahat bir şekilde izleyebilmesi ve bakım-onarım ihtiyacının az olacağı kalitede koltuklar tercih edilmektedir. Burada yanlış koltuk tercihi sürekli bakım ve kırık koltuklar olarak işletmeye geri dönmektedir.

Sabit planetaryum alanında en önemli nokta ise hazırlanan proje içerisinde bütçenin dengeli bir şekilde dağılmasıdır. Planetaryum içerisinde yer alan tüm kalemler kalitesine göre bütçe üzerinden önemli bir yer kaplayabilir. Burada öncelikle beklentileri iyi anlamak ve kurumun beklentileri ve talepleri doğrultusunda en uygun çözümü sunabilmek çok önemlidir.

bottom of page