top of page
Image by Scott Webb

Planetaryum Teknik Şartname Hazırlama

Planetaryumlar her ne kadar dünyada çokça bilinse de ülkemizde hala yeni yeni duyuluyor. Bir bölgede faaliyete geçen planetaryum çevre il ve ilçelerde de merak uyandırıyor veya yeni projeler arayışında olan çalışanlar da planetaryum dünyasını keşfediyorlar.

Proje değerlendirme sonrasında bir planetaryum kurulumu konusunda karar oluşması sonrasında tercihe göre iç alan yada dış alana özgü çözüm arayışına giriliyor. Bu noktada planetaryum üreticilerinin her biriyle iletişime geçmek ve ilk defa duyulan bir alanda yoğun bir veri girişi de kafaları karıştırabiliyor. Yapılan değerlendirmeler sonucunda karar verilmiş olsa da teknik şartname hazırlığı farklı bir konudur.

Bu süreçte kullanılacak tüm malzemelerin doğru bir şekilde tanımlanması ve yüklenici tarafından tedarik edilip kurulması gerekir. Planetaryumlar içerisinde birçok teknik detay ve parça barındıran karmaşık yapılardır. Özellikle bu alanda bir bilgi veya tecrübe sahibi olmayan kişiler için bu süreç zorlayıcı olabilir. Ayrıca kurulum sırasında yapılacak değişikliklerden haberiniz bile olmayabilir.

Planetaryum projeleri maliyetli yapısıyla vizyon projeler kategorisinde yer almaktadır. Başlanılan işi de en iyi şekilde bitirmek çok önemlidir. Bu süreçte hem teknik şartname hazırlanması ve hem de kurulum aşamasında kontrolörlük yapılması idari kurumu ciddi şekilde rahatlatır.

WES Team olarak bu alanda sizlere en iyi şekilde destek olabilmek için sürekli çalışıyor ve araştırıyoruz

bottom of page