top of page

Mobil Planetaryum Sistemleri


Bizler çocukluğumuzdan bu yana yıldızları hayran hayran izleyip elimizi uzatınca dokunabilmeyi hayal eden canlılarız. İnsanlar üzerinde uzayın, astronominin farklı bir etkisi olduğu aşikardır. Gökyüzü, gezegenler, yıldızlar hatta daha iyisi ışıl ışıl parlayan yıldızlar arasından hoş bir edayla kayıp giden yıldız, bu yıldızı görende bambaşka heyecanlar mutluluklar uyandırır. Peki hayallerinizi yaşamaya hazır mısınız? Cevabınız ‘Evet’ ise uzayın size bir birkaç metreye kadar yakın olduğu planetaryumlara hoş geldiniz!


Güzel bir giriş yapmak iyi hoş da ne anlam ifade ediyor bu planetaryumlar? Derseniz hemen açıklayalım; yüzlerce hatta binlerce ışık yılı uzaklıktaki gezegenleri sizlere getiren bir hizmettir. Astronomi meraklılarına daha da eğlenceli hale getirmek için tasarlanmış fakat sonrasında birbirinden farklı alanlarda da kullanılmaya başlanan, unutulmaz bir yolculuk için muhteşem bir araçtır. Planetaryumların içerisine girdiğinizde kendinize güzel bir minder veya koltuk seçip oturmanızı tavsiye ederiz. Zira sonrasında göreceğiniz güzellikler başınızı döndürebilir.


Planetaryumlar hakkında daha fazla bilgi için sizi bu yazımıza alalım.


Planetaryumlar hakkında bilmeniz gereken o kadar çok heyecan verici bilgi vardır ki fakat biz bugün sizlere son zamanlarda popülerliği oldukça fazla artan mobil yani taşınabilen planetaryum sistemlerinden bahsedeceğiz. Bu keyifli yolculuğa hazırsanız kemerlerinizi bağlayıp yazımızın devamına geçebilirsiniz. Keyifli Okumalar!


Mobil Planetaryum Nedir?


Mobil Planetaryum diğer bir adıyla taşınabilen planetaryumlar son zamanlarda oldukça sık kullanılan bir eğitim aracıdır. İstenilen her noktaya kurulabilen çadır yapısı kolaylık sağladığı için Mobil Planetaryum tercih sebebidir. Uzaya ilgisi olan her yaş grubuna hitap edebilen planetaryumlar içerisinde meraklılarını bambaşka bir dünya beklemektedir.


Mobil Planetaryumlar içerisinde balık gözü ve aynalı sistemler aracılığı ile görüntüyü kubbe şeklindeki çadırın her noktasına ulaştırır. Böylece de sanki görüntünün içindeymiş gibi bir gerçeklik algısı yakalanmış olur.


Çocuklar ve Mobil Planetaryum


Gökyüzü, uzay, astronomi herkesin üzerinde olduğu gibi çocukların üzerinde de etkili bir güce sahiptir fakat bu etkin gücü çocuklara kitaplardan veya anlatarak vermek çok da verimli olmayabilir. Planetaryum ise her yaş grubundaki çocuğun dikkatini çekip olayı kavramasına yardımcı olur. Bu yaş grubuna minikler de dahildir 😊


Taşınabilir mobil planetaryum ile bulundukları bölgeye kurulan sistem ile birlikte minikler çadırın içine girdiklerinde sakince yerlerine oturur ve anın büyüsüne kapılırlar. Etraflarını çevreleyen yıldızlar, gezegenler ve kaliteli ses sistemi ile içeriye verilen müzik dikkatlerini fazlasıyla çekip odaklanmalarını sağlamaktadır. Planetaryumun ortasında otururken üzerlerinden geçen gezegenleri, etraflarındaki güneş sistemini keşfetmek hem daha verimli hem de daha eğlenceli bir hale gelir. Miniklerin ilgisini çekebilirseniz büyük bir insanın kapasitesinden çok daha fazla bilgi verebilirsiniz onlara. İşte mobil planetaryum ile onlara özel düzenlenen gösterimler ile akıllarında kalıcı bilgiler vermek ve içlerinde olan küçük uzay merakının kıvılcımlarını yakmak mümkündür. Üstelik miniklerle birlikte yapılacak yolculuklar zor olacağından mobil planetaryumun bir diğer kolaylığından yararlanarak bu deneyime okulunuzda uygun bir ortamda sahip olabilirsiniz. Okulunuzun konforunda yeni deneyimler keşfedebilir ve etkili bir öğrenme biçimine sahip olabilirsiniz.Gençler İçin Mobil Planetaryum


Mobil Planetaryumlar ile eğlenceli bir uzay eğitimi hem çok kolay hem de oldukça verimlidir. Miniklerin dikkatini çektiği kadar gençler üzerinde de etkili bir öğrenme aracıdır fakat planetaryumları yalnızca öğrenme aracı olarak görmek yanlış bir düşünce olacaktır. Planetaryumlar, içerisinde gerçekten eğlenilebilecek yetkinliğe sahip araçlardır. Eğlenerek öğrenilen bilgiler de görsel ve işitsel olarak eş zamanlı olarak verildiğinden kalıcılık sağlar. Gökyüzünü, sanki yıldızların altında uzanırmış gibi hissedip çevrenizdeki gezegenleri keşfetmek, simülasyon olarak içlerinde yürümek, uçmak oldukça keyifli bir deneyim olacaktır.


Yalnızca Uzay mı?


Mobil planetaryumlar ile istediğiniz noktaya kadar gelebilen bu eşsiz deneyim elbette sadece uzayla sınırlı değildir. İçerisinde birçok film bulunan alternatiflerden dilediğinizi seçebilirsiniz. İçindekilere sanki oradaymış gibi gerçeklik duygusunu verebilen planetaryumlar yüksek kaliteli ses ve görüntü sistemlerine sahiptirler. Örneğin insan vücudunun içerisinde heyecan verici bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Animasyon olarak hazırlanan bu filmler sayesinde insan vücudunun bölümlerini hep unutsanız dahi bundan sonra mutlaka aklınızda kalacağına emin olabilirsiniz 😊 Kalbe, sindirim sistemine, dolaşım sistemine yapılan içsel yolculuk ile vücudumuzu öğrenmenin hiç bu kadar eğlenceli olabileceğini belki de düşünmemişsinizdir.


Sanat, eğitimin bir nevi eksik parçasıdır. Fabrikadan çıkmış gibi görünen bir nesil istemiyorsak çocukları küçük yaşlarda sanat ile tanıştırıp farklılıklarını ortaya koymalarında yardımcı olmalıyız. İşte mobil planetaryumlarda deneyimleyebileceğiniz bir diğer kategori ise sanattır. Film kategorisinde bulunan sanat ve soyut kavramlarının anlatıldığı belgesel niteliğindeki animasyonlar ile birlikte hitap edilen yaş grubunun anlayacağı şekilde sanatı onlara yansıtabilirsiniz.


Milyonlarca yıl önce nesli tükenmiş olan dinozorlar da çocukların hep merak ettikleri ve ilgi duyguları bir alan olmuştur. Onları yaş gruplarına uygun olarak hazırlanmış olan efsane bir yolculuğa çıkarmak isterseniz planetaryumlar için özel olarak hazırlanmış filmlerle bunu mümkün kılabilirsiniz. Onların gösterim sırasında parıldayan gözlerini ve merakla etrafa uzanan ellerini gördükten sonra ne denli doğru bir karar verdiğinizi daha iyi anlayacaksınızdır.


Mobil Planetaryumlar ile Eğlence


Mobil planetaryumlar ile deneyimleyeceğiniz her gösterim gerçek anlamda eğlencelidir fakat planetaryumların yüksek çözünürlüklü görüntü kalitesi ve profesyonel ses sistemleri ile hayallerinizdeki ortamı yaratabilir ve eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.


Planetaryumların ses sistemleri konser vermeye veya benzeri etkinliklere son derece müsaittir. Etrafınızda yıldızlar bir bir kayarken veya uzayın bir köşesinden gezegenlerin etrafınıza dizildiği mükemmel bir görsel şölen eşliğinde dans edebilir veya çeşitli organizasyonlar düzenleyebilirsiniz. Tabi bu organizasyonlar sizlerin hayal gücüne kalmıştır, küçük bir ipucu vermek gerekirse yıldızların altında değil, yıldızların bizzat içerisinde yapılan bir evlilik yıldönümü, kutlama gibi organizasyonlar deneyimleyenlerin hayatları boyunca unutamayacakları bir anı olacaktır.


Mobil Planetaryumları kendi dünyanız gibi düşünebilirsiniz. Burası size ait. Etrafınıza ne yansıtmak istiyorsanız, nereye gitmek istiyorsanız bu mümkündür. Burası bir insan vücudunun bölümleri de olabilir uzayın derinliklerinin keşfe çıkıldığı bir yolculuk da olabilir ya da milyonlarca yıl öncesine uzanan dinozorlar devrine zaman yolculuğu da olabilir. Her şey sizin hayal gücünüze kalmıştır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi yıldızların eşliğinde dans etmek hayaliniz ise bunu da gerçekleştirebilirsiniz. Teknolojinin bizlere bahşettiği avantajlardan biri olan Mobil Planetaryum Sistemleri, aslında sizin hayal ettiğiniz ve görmek istediğiniz her şeydir. Birbirinden farklı kullanım alanına sahip olsalar da en çok eğitim alanında -gökyüzünü ve uzayı keşfedip öğrenmede- oldukça sık olarak kullanılan araçlardandır.


Dikkati en çok dağılan 3-6 yaş küçük yaş gruplarının dahi dikkatini çekebileceğiniz planetaryumlara entegre gösterimler ile birlikte öğrenilen konuya karşı içlerinde bir yerde bulunan minik kıvılcımların harekete geçmesini sağlayabilir ve hayatları boyunca unutamayacakları güzel bir öğrenim deneyimi yaşamalarına olanak sağlayabilirsiniz.Çocukların algılarının en çok açık olduğu yaşlarda onların dikkatini ve ilgisini çekebilecek şekilde gerekli alanlara yönlendirilmesi son derece önemlidir. Kim bilir küçük yaşlarında planetaryumlarda deneyimlemiş olduğu bir uzay gösterimi ile bir minik astronot olmaya veya insan vücudunun keşfi sonrasında diğer bir minik doktor olmaya karar verebilir. Onları desteklemek ise bizlerin ellerinde.

275 görüntüleme

Comments


bottom of page