top of page
voyager the never ending journey

VOYAGER: the Never-Ending Journey

Yapımcı :
UMA Vision
Tür : 
Astronomi, Gezegenler, Uzay Keşfi, Güneş sistemi, Uzay Sondaları
Çıkış Tarihi
Eylül 2018
Süresi :
27 Dakika
Aldığı Ödüller :
Çin Altıncı Pekin Uluslararası Bilim ve Teknoloji Film Festivali Bilim Sunma Ödülü (2018)
Çek Cumhuriyeti Brno Fulldome Festivali Şeref Ödülü (2018)
Amerika Birleşik Devletleri Horsetooth Intl. Film Festivali İzleyici Seçimi Ödülü (2019)
Almanya Jena Fulldome Festivali Aday Uzun Metraj Film Ödülü (2019)
Çek Cumhuriyeti Brno Fulldome Festivali Seyirci Ödülü (2019)
Çin Pekin Uluslararası Film Festivali Bilim ve Teknoloji Bölümü En İyi Efekt Tasarım Filmi Ödülü (2019)
Hitap Ettiği Kitle :
Her yaş kitlesi için uygundur.
Filmin Konusu

Film konusu itibariyle insanlık tarihindeki en dikkat çekici uzay görevinin heyecan dolu hikayesini anlatıyor. 1977’de Güneş sisteminin en uzak gezegenlerini keşfetmek için iki uzay aracı fırlatıldı. Bu uzay araçları uydularıyla birlikte; Jüpiter’i, Satürn’ü, Uranüs’ü ve Neptün’ü keşfe çıktı. Bu keşif gezisinin sonucunda uzak dünyalar hakkındaki bilgimiz büyük ölçüde zenginleşti. Şimdi ise kırk yıl sonra yıldızlararası uzayı keşfediliyor. Kozmik okyanusa fırlatılan iki şişe gibi, her iki sonda da yıldızlararası bir mesaj taşıyor. Herhangi bir uzaylı uygarlığı için tasarlanmış Altın Kayıt.

Film etkileyici bir anlatımla birlikte gösterim sağlamaktadır. Uzay görevini konu alan filmde bunun yanı sıra Dünya üzerinde yer alan teleskoplar, gözlemevleri roket fırlatışları gibi ayrıntılara da yer vermektedir. Dünya’da bulunan uzayla ilgili araştırma ekipmanlarına yer vermesinin ardından roket fırlatışıyla birlikte 1977 yılında gerçekleştirilen göreve ait görüntüler barındırmaktadır.

Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’ü barındıran yolculukta bu gezegenlere ait görüntüleri barındırmaktadır. Gezegenlerin yer şekilleri nasıl bir yapıda oldukları yaşanılabilirlik derecesi gibi birçok bilgiye erişebildiğimiz gibi uydularının yapısına, hayat olup olmama ihtimaline kadar birçok bilgi etkileyici görsellerle birlikte izleyici sunulmaktadır.

Yaşadığımız gezegenin bulunduğu Güneş sisteminde yer alan diğer gezegenlere ait bilgileri öğrenmek ve sistemimizi daha iyi tanımak adına izlenmesi gereken bir filmdir. Bu 1977 görevinin ardından da Altın Kayıt’ı taşıyan uzay araçlarının yolculuklarına başlangıcına da değinen filmimiz birçok ödül de kazanmayı başarmıştır.

bottom of page