top of page
traveling-with-light

Traveling with Light

Yapımcı :
Parque de las Ciencias
Tür : 
Bilim, Fizik, Işık, Astronomi, Belgesel
Çıkış Tarihi
Haziran 2020
Süresi :
29 Dakika
Aldığı Ödüller :
2020 Kore Fulldome Festivali 2020 Yeni Comet Ödülü
Hitap Ettiği Kitle :
Her yaş kitlesi için uygundur.
Filmin Konusu

Yaşam, hayat, geçmiş ve gelecek her şey ışığın varlığı ile oldu ve oluyor. En büyük ışık kaynağımız olan Güneş’in bahşettiği enerji ile hayatımızı sürdürebiliyoruz. Gecemizi Güneş’ten aldığı ışık ile aydınlatan ve karanlığın içerisinde bir yol gösterici olan Ay ve insanlığın evrimiyle birlikte yeni ışık kaynaklarının atası ateş…Kısacası insanlığın varlığını sürdürebilmesi için ışık vazgeçilmez bir kaynaktır. Peki nedir bu ışık? Nereden ve nasıl geliyor? Tüm bu soruların ve daha fazlasının cevabını filmde ışıkla birlikte yaptığınız nefes kesici seyahat içerisinde bulabilirsiniz.

Film, bir annenin çocuğuna ışık olmadan hayatını nasıl sürdürebileceğini sorması ile başlıyor. Filmin ana karakterleri içerisinde anne ve çocuk olsa da filmin başından sonra annenin çocuğuna ışığın önemini anlatmasıyla bizler de uzun bir yolculuğa çıkıyoruz. Dünya’nın uç noktalarına, uzaya ve Güneş’e yapılan yolculuklarla ışığın önemi, annenin çocuğuna anlatması aracılığıyla bizlere de aktarılıyor.

İnsanlığın varlığından bu yana hayatımızın, yaşadığımız gezegenin her noktasında var olan ve yaşamamız için en büyük ihtiyaçlarımızdan biri olan ışığın karmaşıklığını ve Dünya üzerinde yapmış olduğu doğrudan etkileri birbirinden farklı senaryolar ile etkileyici ve bir o kadar da açıklayıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Filmde, Güneş’in Dünya’ya en yakın yıldız olduğundan ve yaşam için ihtiyacımız olan ısıyı ve ışığı sağlayan enerjinin de üreticisi olduğundan, bunlarla birlikte Güneş’in ve diğer yıldızların, galaksilerin ışığının insanlar tarafından incelenmesinin de evrenin yapısını, kökenini ve evrimini açıklayan birkaç modelin geliştirilmesine olanak sağladığından bahsediliyor. Güneş insanlar için tek doğal ışık kaynağı değildir. Filmde bu noktaya da değinerek insanlığın ateşi bulmasının evrimleri açısından oldukça önemli olduğuna da değinilmiştir.

Işığın heyecan verici yolcuğunu merak edenler için harika bir öğrenme yolu olan Işıkla Seyahat, aklınızda ışığın oluşumu, varlığı ve geleceği ile ilgili aklınızdaki tüm sorulara cevaplar bulmanızı sağlıyor. Dünya üzerinde varlığımızı sürdürebilmemiz için ışığın hayati bir öneme sahip olduğunu ve ışık olmadan basit günlük işlerimizi dahi yapmanın oldukça zor olacağını anlatan film 7’den 70’e tüm izleyici kitlesine hitap ediyor.

Hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan ve bugün ellerimizin altında bulunan teknolojilerin oluşmasında en büyük katkı sahibi doğal enerji kaynağımıza merak bir hayli fazladır. Daha çok küçük yaşlardan başlayan bu merakın herkesin anlayabileceği seviyedeki anlatımla sunulduğu film, eğlenerek öğrenmek isteyenler için harika bir yol.

2020 Kore Fulldome Festivali’nde 2020 Yeni Comet Ödülü’nün sahibi olan Işıkla Seyahat, gerçeklik algısının en yüksek olduğu ve izleyenleri adeta içine aldığı planetaryum gösterimleri ile bambaşka bir boyuta taşınıyor. Işığın hikayesini evrende heyecan verici bir yolculuğa çıkarak öğrenmek isteyen herkes için harika bir tercih olacaktır.

Işığı, ışığın eşliğinde çıkacağınız yolculuk ile keşfetmeye hazır mısınız?

bottom of page