top of page
the sky above

The Sky Above

Yapımcı :
Takween Foundation
Tür : 
Mitoloji, Astronomi, Tarih, Gökyüzü, Takımyıldızlar
Çıkış Tarihi
Eylül 2018
Süresi :
14 Dakika
Aldığı Ödüller :
-
Hitap Ettiği Kitle :
Her yaş kitlesine hitap etmektedir.
Filmin Konusu

Astro, Yunancada yıldız anlamına gelir ve Labe, adını Yunanca alıcı veya bulucu anlamına gelen Labio kelimesinden alır. Usturlap bu bağlamda çok heyecan verici bir isim taşır, kelimenin tam manasıyla yıldız bulucu anlamına gelir.

Müslüman medeniyetinde bin yılı aşkın süreler önce çığır açan keşifler meydana geldi. Kendi galaksimiz dışındaki bir yıldız sisteminin ilk kaydı gibi. Ayrıca; gök küreleri, silah küreleri, sekstantlar ve özellikle usturlap gibi astronomik enstrümanlar geliştirilerek günümüz astronomisinin temelini oluşturdu. Örneğin, Franz S. Verlag’a göre “Al-Farghani”, usturlabın bilinen ilk önemli tanımını Mumlahan Tabloları’na dayanan başlangıç tarihi MS 856-857 olan yıllar arasında yazdı.

Usturlap yapmanın bir sanat haline geldiği zamanlarda, bu cihazı Müslüman medeniyetinden yoğun bir şekilde kullanmaya ve geliştirerek katkıda bulunmaya devam ettiler. Günümüzde keşfedilen en eski işlevsel usturlaplar çoğunlukla Müslüman medeniyetindendir. Bu usturlapların bazıları zarafetleri ve tarihleri nedeniyle müzayedelerde çok yüksek fiyatlara satılmaktadır.

Müslüman medeniyetlerin astronomiye katkıları, usturlabın tarihi, geçmiş zamanlarda gökyüzüne olan ilgi ve keşifler gibi konulara değinen filmde. Müslüman medeniyetlerin astronomiye bakış açılarına, yaptıkları keşif ve icatlara yelken açacağız ve usturlabın kökenlerini, türlerini, kullanımlarını ve çok daha fazlasını keşfedeceğiz.

bottom of page