top of page
the birth of the solar system

The Birth Of The Solar System

Yapımcı :
Loch Ness Productions
Tür : 
Astronomi, Gezegenler, Güneş Sistemi, Dünya, Asteroitler
Çıkış Tarihi
Ocak 2010
Süresi :
22 Dakika
Aldığı Ödüller :
-
Hitap Ettiği Kitle :
Her yaş kitlesi için uygundur.
Filmin Konusu

Gezegenleri ve uyduları şekillendiren dramatik çarpışmalara tanık olun!

Güneş sistemimiz nasıl ortaya çıktı? Hangi olaylar zinciri onun yaratılmasına yol açtı? Dedektiflerin bir gizemi çözmek için kanıt izleri araması gibi, gökbilimciler de Güneş ve gezegenlerin oluşumuna işaret eden kanıtları analiz ediyor. Özellikle Güneş sisteminin dünya üzerindeki etkilerini ve çarpışmaların etkisini inceliyorlar. Güneş sistemi evriminin bu çarpışmalı tarihinin en çarpıcı kanıtı, Dünya dahil Güneş Sistemi'ndeki neredeyse tüm cisimler üzerinde bulunan çarpmanın yarattığı kraterlerdir. Bu yüzey izleri bize gezegenlerin, ayların oluşum tarihini anlatıyor. Bu kraterlerin oluşumuna neden olan çarpmalar hayal edebileceğimizin de üst düzeydeydi. Yine de bugün, dünyalarımızı şekillendiren paramparça eden çarpışmaların mümkün kıldığı, nispeten istikrarlı bir Güneş Sistemi'nde yaşıyoruz.

Bu film, tarih boyunca çarpışmaların oynadığı rolü izleyerek Güneş sisteminin oluşumuna benzersiz bir bakış sağlıyor. İlk gaz bulutunun ve kozmik tozun yoğunlaşmasıyla başlayarak, gezegen oluşumunun tarihini ve Güneş Sistemi'nin dünyaları şekillendirmede önemli bir rol oynayan toplanma mekanizmasını keşfediyoruz.

The Birt Of The Solar System, Barselona’da Antares Fulldome tarafından oluşturulan video ve animasyonu Loch Ness Productions’ın film müziği uzmanlığıyla birleşiyor.

Güneş Sistemi'mizin ve Dünya'mızın oluşumuna güzel bir bakış sağlayan film ile birlikte kendi yaşadığımız bölgenin inceliklerine, gezegenlerin oluşumuna değiniliyor. Büyük yok oluş ve patlamaların ardından doğan yeni yaşamlara göz atılıyor.

bottom of page