top of page
our violent planet

Our Violent Planet

Yapımcı :
Fulldome Studio DN
Tür : 
Dünya, Yeryüzü Bilimi, Volkanlar
Çıkış Tarihi
Ocak 2018
Süresi :
28 Dakika
Aldığı Ödüller :
Çek Cumhuriyeti Brno Fulldome Festivali Şeref Ödülü (2018)
Almanya Jena Fulldome Festivali Şeref Ödülü (2019)
Rusya Evren Yansımaları Organizasyonu En İyi Fulldome Gösterisi Ödülü (2019)
Hitap Ettiği Kitle :
Her yaş kitlesine hitap etmektedir.
Filmin Konusu

Dünyanın oluşumu ve yaşadığımız bu gezegenin içinde nelerin döndüğü, film konu olarak bunları baz almaktadır. Dünyanın ilk oluşum evresiyle birlikte başlayan filmimiz, bizlere hayat veren bu gezegenin hangi süreçlerden geçerek bu hale geldiğine değinmektedir.

Bir alev topu olarak yolculuğuna başlayan Dünya, zamanla soğuyarak kayalık bir gezegen halini alıyor fakat bu insanlık için yeterli bir yaşam şartı değil. Ardından meteor yağmurlarıyla birlikte yok olan canlılık, peşinden gelen bir buzul çağı ve yavaş yavaş soğuyan Dünya’nın sonunda yaşam şartlarına uygun bir hale gelmesi milyarlarca yıl süren bu yolcuğa en yakından tanık olun.

Dünya’nın oluşumunun ardından ise içi kaynayan bir alev topu olan gezegenimizin hareketi, değişimi diğer bir değişle evrimi bitmiyor. Sürekli hareket halinde olan bu mavi gezegen, doğal felaketlere de ev sahipliği yapıyor. Aktif yanardağlardan, tsunamilere, depremlere, sel felaketlerine kadar uzanan bu doğal felaketler Dünya’nın değişime nasıl bir katkı sağlıyor? Bu felaketler neden oluyor? Bu sorulara cevap bulabileceğiniz bir film.

Üstünde yaşadığımız bu kara parçasının altında hareket eden bir lav katmanı ve onun hareket ettirdiği plakalar var. Bu plakaların hareketinin doğal felaketlerle nasıl bir sinerji içerisinde olduğunu görmemizi sağlıyor. Yaşadığımız gezegeni tanımak adına izlenmesi gereken bir gösteri.

bottom of page