top of page
exploding universe

Exploding Universe

Yapımcı :
Clark Planetarium
Tür : 
Astronomi, Astrofizik, Yıldızlar, Galaksiler, Süpernova, Kara Delikler, Volkanlar
Çıkış Tarihi
Ocak 2014
Süresi :
30 Dakika
Aldığı Ödüller :
-
Hitap Ettiği Kitle :
Evreni ve dünyamızı tanımak isteyenlere hitap etmesinin yanında her yaş kitlesi için uygundur.
Filmin Konusu

Evrendeki yıkıcı olaylar yeni doğumları, yaratılışları getirir. Bugün evreni görme şeklimizi patlayıcı fenomenler belirlemiştir ve bunların hepsi büyük ölçeklerde gerçekleşmezler.

Dev yıldızlar, “süpernova” olarak patladıklarında; galaksileri, gezegenleri ve yaşamı mümkün kılan ağır elementlerle tohumlarlar. Bazı çarpışmaları çok daha yeni anlamaya başlıyoruz. Örneğin, kara delikler çarpıştıklarında, bilinen en enerjik parçacıklardan bazılarını uzaya saçarlar ve bu uzayı yırtıp, bükebilir. Ancak diğer patlamaların da derin etkileri vardır. Dünya’mızın şu anda zevk aldığımız, hayat taşıyan vahaya dönüşmesine katkıda bulunan süper volkanların gücü ve güzelliği gibi. Atomların zorla etkisi gibi en küçük patlamalar, erken evrenin temel olaylarını yansıtıyor olabilir.

Evren şu an yaşadığımız yapıya dönüşürken, en temel parçacıklar bile dayanmıştır. Bu film, doğanın şaşırtıcı yeniden doğuş ve yenileme olaylarına katılan bu parçacıklardan biri olan bir protonun yolunu bizlere anlatıyor.

Bu filmde içinde bulunduğumuz Dünya’nın oluşumunu göreceğimiz gibi evrende oluşan patlamaların, kaosların ve yok oluşların devamında gelen yeni doğumları, oluşumları ve yaşamları tecrübe edeceğiz. Yaklaşık 14 milyar yaşında, sürekli genişleyen ve sonsuz büyüklükte olan bu evrenimizin en başından sonuna dek hangi aşamalardan geçerek oluştuğunu göreceğiz.

Yok oluşlardan doğan yeni hayatlar.

bottom of page