top of page
climate change

Climate Change

Yapımcı :
Albedo Fulldome
Tür : 
Dünya, Karbon Ayak İzi, İklim Değişikliği, Sera Gazları, Meteoroloji
Çıkış Tarihi
Aralık 2013
Süresi :
23 Dakika
Aldığı Ödüller :
-
Hitap Ettiği Kitle :
Her yaş kitlesine hitap etmektedir ve her kesim tarafından kesinlikle izlenmelidir.
Filmin Konusu

Film konu olarak iklim değişimi ve meteorolojik olaylara dayanıyor. Dünya’daki iklim değişikliği ve bu iklim değişikliğinin nedenleriyle birlikte nasıl sonuçlar doğuracağına değinen film, günümüzdeki olaylar da baz alındığında öğrenilmesi gereken bilgiler barındırıyor.

Gezegenimizin atmosferi bir sera gibi çalışır. Yeryüzüne ulaşan güneş ışınlarının yarısına yakını yeryüzünden yansır. Atmosferimiz, sera gazı adı verilen karbondioksit, metan, su buharı, ozon, azot oksit gibi gazlar sayesinde yeryüzünden yansıyan ışınların bir kısmını tutar ve tekrar yeryüzüne gönderir. Bir battaniye görevi gören sera gazları sayesinde yeryüzündeki ortalama sıcaklık, dünyadaki canlıların hayatını sürdürmesini sağlayacak bir ısı düzeyini (15 derece) yakalar. Sera gazları olmasaydı yeryüzünün ortalama sıcaklığı -18 derece civarında olurdu. Sera gazlarının oluşturduğu bu doğal etki “sera gazı etkisi” olarak adlandırılır.

Atmosferdeki sera gazlarının oranı, 1750’li yıllarda başlayan Sanayi Devrimi sonrasında artmaya başlamış, karbondioksit oranı %40’lık bir artışla 280 ppm’den 394 ppm’e ulaşmıştır. Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’ne (IPCC) göre karbondioksit oranındaki artışın temel sebebi fosil yakıt kullanımından kaynaklanıyor. Diğer bir neden ise ormansızlaşma ve arazi kullanımındaki değişimleri barındırıyor.

Bu bilgiler eşliğinde iklim değişikliği dünyamız için büyük bir sorun teşkil ediyor. Filmde ise bu sorunun nedenlerine değiniliyor ve bu bilgiler ışığında bu sorundan kurtulmak amaçlanıyor. Karbon ayak izi gibi konulara da değinen filmde gelecek yıllarda bizi nelerin beklediğini ve bu son yaklaşırken insanların neler yapabileceğini söylüyor.

Her yaştan ve milletten insanın izlemesi gereken bir film. Bu dünya bizim ve iklim değişikliği millet, cinsiyet, din ve ırk ayırmadan hepimizi etkileyecek. Dünyayı korumalıyız yoksa yaşayacak bir evimiz olmayacak!

bottom of page