top of page
beyond the sun

Beyond The Sun

Yapımcı :
Render Area
Tür : 
Animasyon, Belgesel, Uzay, Astronomi, Gezegenler
Çıkış Tarihi
Eylül 2018
Süresi :
26 Dakika
Aldığı Ödüller :
Belarus Minsk Uluslararası Fulldome Festivali İzleyiciler Tarafından Oylanan En İyi 2. Animasyon Filmi (2018)
ABD Macon Film Festivali Ödülü (2019),Çek Cumhuriyeti Brno Film Festivali Ödülü (2019)
Japonya Uluslararası Bilim Görselleştirme Festivali Ödülü (2019)
Avustralya Kubbe Altında Festivali En İyi Anlatı Ödülü (2020)
Hitap Ettiği Kitle :
Animasyon olması çocuk yaştaki izleyicilere bilimi ve uzayı sevdirmek için idealdir. Bunun yanında genel kitleye hitap eder.
Filmin Konusu

Filmin ana karakteri Celeste’dir. Meraklı ve sürekli bir hareket halinde olan karakterimiz sekiz yaşında bir kızdır. Öğrendiği, duyduğu, gördüğü her şeyden etkilenir. Odasında bilim kitapları, dinozor modelleri, arkeolojik aletler ve gezegen sistemleri gibi eşyalar vardır. Celeste, odasındaki eşyalardan da anlaşılabileceği gibi bilime, uzaya, tarih öncesi zamanlara çok meraklıdır. Yaşının da getirdiği bir meraktır bu elbette.

Filmimiz Celeste, yatak odası penceresinin önünde astronomiyle ilgili bir kitap okuyup uykuyla mücadele ederken başlar. Kitap okumaya devam ederken Moon ve yardımcıları tarafından ziyaret edilir. Moon Celeste’ye döner ve ona gökyüzüne bakmayı sevip sevmediğini sorar. Celeste sevdiğini söyler ve bütün gezegenleri bildiği için övünür. Moon ona gezegenleri bildiğini söyler. Evrende birçok yıldızın ve yıldızların etrafında birçok gezegenin olduğundan bahseder. Celeste, ''diğer yıldızların yanında da gezegenler var mı ? '' diye sorar. Olduğunu söyleyen Moon onları görmek isteyip istemediğini sorar.

Moon yardımcılarıyla birlikte Celeste’i evreni keşfetmek adına bir yolculuğa çıkarır. Birlikte haydut gezegenleri, okyanus dünyalarını ve süper dünyaları keşfederler. Moon gezi sırasında Celeste’e dış gezegen avcılarından, astrofizikçilerden bahseder. Dünyaya benzeyen bir gezegen arayışında gezilerine devam ederler. Moon belki biraz ileride tıpkı Güneş’imiz gibi bir yıldızın olduğunu ve onun yörüngesinde Dünya gibi bir gezegenin olabileceğinden bahseder. Celeste heyecanlanır ve hemen gitmek ister.

Moon Celeste’e artık uyuması gerektiğini ve maceralarına daha sonra yine devam edeceklerini söyler. Celeste tekrar gelip gelmeyeceğini sorar ve Moon geleceğinden bahseder ve Celeste uykuya dalar.

bottom of page